V soboto, 15. aprila, smo železniške navdušence popeljali v čase, ko so na naših tirih kraljevale parne lokomotive. Prireditve Pozdrav parnim lepoticam se je udeležila precejšnja množica obiskovalcev. Z velikim navdušenjem smo jih tudi letos popeljali na potovanje v svet železniške dediščine na Slovenskem.

Največja atrakcija prireditve je bila – kot je to zdaj že v navadi – vrtna železnica. Otroci so se ob vožnjah nadvse zabavali in tako pristno širili svoje navdušenje, da se je otroško veselje vzbudilo tudi v marsikaterem odraslem obiskovalcu.
Prireditve se je kljub muhastemu aprilskemu vremenu udeležilo veliko obiskovalcev, pripravljenih na raziskovanje in pridobivanje novega znanja o parnih lokomotivah. Ogledali so si tudi številne druge predmete, ki so pomembno vplivali na razvoj železnice na Slovenskem.
Društvo ljubiteljev železnic Železna cesta Ljubljana je na prireditvi razstavljalo skrbno izdelano modulno železnico. Obiskovalci sobotne prireditve v muzeju pa so se z veseljem ustavljali tudi na stojnici podjetja SŽ-ŽIP, ki je v muzeju razstavljalo svoja ročno izdelana darila. Tako mladi kot starejši so uživali v raziskovanju bogate ponudbe izdelkov, ki so jih zanje pripravili zaposleni podjetja. Nepogrešljive na letošnji prireditvi pa so bile tudi sladke palačinke, s katerimi so se med ogledovanjem parnih lepotic sladkali obiskovalci.

Tjaša Zalaznik

Foto utrinki sobotnega dogodka v Železniškem muzeju:

Najmlajše obiskovalce in obiskovalke je pozdravila maskota Slovenskih železnic. Foto: Miško Kranjec
V našem muzeju je predstavljena maketa modulne železnice na pravem železniškem vagonu. Foto: Miško Kranjec
Na najstarejši lokomotivi SB 29.718 iz leta 1861 so si obiskovalci ogledali strojevodsko kabino. Foto: Miško Kranjec
Nekateri obiskovalci pa so prisluhnili zanimivim zgodbam o železnici, ki jih je pripovedoval upokojeni ravnatelj Železniškega muzeja g. Mladen Bogić. Foto: Miško Kranjec
Društvo ljubiteljev železnice Železna cesta je radovednim obiskovalcem predstavilo delovanje modulne makete. Foto: Miško Kranjec
Otroci so se ob vožnjah nadvse zabavali in tako pristno širili svoje navdušenje, da se je otroško veselje vzbudilo tudi v marsikaterem odraslem obiskovalcu. Foto: Miško Kranjec
Vožnja z vlakom vrtne železnice je varna in zabavna! Foto: Miško Kranjec