V soboto, 14. oktobra, smo sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije organizirali Mini olimpijado. Prireditev je obiskalo več kot dvesto mladih navdušencev s svojimi spremljevalci. Letošnja gostja je bila mlada državna rekorderka v teku na 2000 in 3000 metrov z ovirami – Maruša Mišmaš Zrimšek.

Mlado olimpijsko zvezdnico, ki je na Olimpijskih igrah v Tokiu dosegla 6. mesto, smo pozdravili s pravim olimpijskim protokolom. Mladi udeleženci letošnje Mini olimpijade so v družbi lisjaka Foksija na prizorišče prinesli olimpijsko zastavo in baklo ob zvokih himne olimpijskih iger Olimpijske ode. Po Foksijevem plesu so se preizkusili v teku z Marušo in jo poskusili prehiteti.

Maruša Mišmaš Zrimšek nam je zaupala, da je bil tek z ovirami od nekdaj njena strast ter da se je ravno v oktobru z rednimi treningi začela pripravljat na Olimpijske igre 2024. Z najmlajšimi navdušenci se je preizkusila na nekaterih olimpijskih izzivih, ki so jih pripravili pri Olimpijskem komiteju Slovenije, ogledala pa si je tudi naše večtonske parne lokomotive.

Otroci so se lahko preizkusili v lokostrelstvu, mini golfu ter metu frizbija, po opravljenih športnih izzivih pa si je vsak izmed njih prislužil diplomo.

Na vodenih ogledih smo obiskovalcem približali preteklost bogate železniške dediščine, ki jo predstavljamo v našem muzeju. Obiskovalci so spoznali parne lokomotive, ki po številnih letih voženj zasluženo »počivajo« v rotundi. V sosednjem objektu pa so spoznali pomembna področja za razvoj ter varno in učinkovito delovanje železnice, kot so telekomunikacijske in signalnovarnostne naprave. Vodene ali samostojne oglede sta popestrili modelna maketa pod nadzorom ljubitelja železnice Janža.

Otroci in starši so bili nad dogajanjem navdušeni, še posebej med vožnjo z vrtno železnico in nad vožnjo s parnim traktorjem. Najbolj zagrizeni navijač slovenskih športnikov, lisjak Foksi, ter največji ambasador sodobnih železnic v Sloveniji, maskota Slovenskih železnic, sta s skupnimi močmi popestrila celotno dogajanje – med obiskovalce sta razdelila sladke bonbone, za piko na i pa smo se vsi skupaj posladkali s slastnimi palačinkami. Nekateri izmed obiskovalcev so si za spomin kupili tudi ročno izdelan izdelek DAR.

Foto utrinki Mini olimpijade 2023 v Železniškem muzeju Slovenskih železnic

Maruša Mišmaš Zrimšek ob maskoti Slovenskih železnic in lisjaku Foksiju v ambientu nekdanje kurilnice Ljubljana Šiška. Foto: Železniški muzej Slovenskih železnic
Vožnje s parnim traktorjem navdušijo obiskovalce vseh starosti. Foto: Železniški muzej Slovenskih železnic
Vožnje z vrtno železnico nista izpustila niti veseljaka, maskota Slovenskih železnic in največji navijač vseh športnikov, lisjak Foksi. Foto: Železniški muzej Slovenskih železnic