V soboto, 3. decembra, smo med večtonskimi parnimi lokomotivami našega muzeja pripravili prav prešerno vzdušje. Radovedni obrazi več kot petsto obiskovalcev in obiskovalk so na prireditvi Ta veseli dan kulture v Železniškem muzeju z zanimanjem raziskovali in spoznavali železniško dediščino. Še posebej najmlajši pa so uživali ob vožnjah z vrtno železnico in motorno drezino. Da je bil obisk muzeja še malo bolj sladek pa so se obiskovalci posladkali s palačinkami ter dobro kavo in toplim čajem. Opravili pa so lahko tudi praznične nakupe za svoje najbližje z izdelki DAR, ki so izdelani v ateljeju invalidskih delavnic podjetja SŽ-ŽIP.

France Prešeren, znan tudi kot doktor Fig, je pozdravil najmlajše obiskovalce. Preveril je tudi, kako dobro poznajo njegove pesmi. Foto: Miško Kranjec

Otroške oči pozorno spremljajo pripravo lokomotive na vožnjo. Foto: Miško Kranjec

Tretjega decembra, na rojstni dan našega največjega pesnika Franceta Prešerna, namreč v Sloveniji označujemo dan odprtih vrat slovenske kulture. Ta veseli dan kulture, kot je praznovanje poimenovano, na pobudo Ministrstva za kulturo zaznamujemo že od leta 2000.

Med letoma 1859 in 1873 so izdelali več kot 200 lokomotiv iz serije SB 29.718. Velja za eno najboljših in najbolj razširjenih lokomotiv nekdanje Južne železnice. Foto: Miško Kranjec

Za modulno maketo v merilu H0 je poskrbelo Društvo ljubiteljev železnic “ŽELEZNA CESTA” Ljubljana. Foto: Miško Kranjec

Letos so številne kulturne ustanove že dvaindvajseto leto zapored na široko odprle svoja vrata ter obiskovalce vabile na brezplačne kulturno-umetniške dogodke. S prireditvijo smo 222. obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, ki je železnici med drugim namenil tudi pesem Od železne ceste – objavljena je bila, 16. 4. 1845 v Kmetijskih in rokodelskih novicah – označili tudi v Železniškem muzeju Slovenskih železnic.

Pozornost še posebej najmlajših obiskovalcev je imela tudi modelna maketa v merilu 1:22. Foto: Miško Kranjec

Najmlajši obiskovalci se na najstarejši lokomotivi za nekaj trenutkov lahko počutijo kot pravi strojevodje. Foto: Miško Kranjec

Vožnje z znamenito rumeno motorno drezino, znano z vzdevkom poštni nabiralnik, so bile zares nostalgične. Foto: Miško Kranjec