Vabljeni, da na Prešernov dan, 8. februarja, obiščete zakladnico železniške dediščine v Ljubljani.

V muzejskih prostorih si je moč ogledati prometni urad iz zadnjih let obstoja Avstro-Ogrske, razvoj in vzdrževanje tirov, razvoj železniškega omrežja, telekomunikacijske naprave, signalnovarnostne naprave in uniforme. Pri nas se nahaja tudi manjša likovna galerija, ki predstavlja železnico.

Zaznamujte letošnji slovenski kulturni praznik z ogledom večtonskih parnih lokomotiv in nas obiščite med 10. in 18. uro. Vstop v muzej bo brezplačen.

• Ob 11. uri bo organiziran voden ogled za otroke in mladostnike.
  • Ob 14. uri bo organiziran voden ogled za odrasle obiskovalce.

Za udeležbo na vodenem ogledu so zaželene najave na muzej.sz@slo-zeleznice.si, kjer smo na voljo tudi za dodatne informacije in vprašanja.

France Prešeren se je potovanj z vlakom veselil in železnici namenil pesem z naslovom Od železne ceste, ki je bila objavljena, 16. 4. 1845, v Kmetijskih in rokodelskih novicah. Žal pa ni dočakal uradnega prihoda vlaka v Ljubljano. Umrl je, 8. 2. 1849, malo več kot pol leta pred uradno in slovesno otvoritvijo odseka proge Celje – Ljubljana, ki je bila, 16. 9. 1849.